Türkiye Dünyanın en “aşık” ülkeleri sıralamasında 6. Sırada

Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2015

14 Şubat öncesi Twitter, 100 farklı dilde “Seni seviyorum” tweetlerini taradı ve ülkelerin aşk haritasını çıkarttı. Aşk ülkesi olarak bilinen Fransa’nın 14. sırada yer aldığı listede Türkiye 6. sırada yer alıyor. Tweetlere göre “Aşk takvimi” de inceleyen Twitter’ın sonuçlarına göre ilk buluşmalar genelde Ocak ayında gerçekleşiyor. Evlilikler en çok Temmuz ayında gerçekleşirken Aralık, boşanmaların çok olduğu bir ay olarak dikkat çekiyor.

theworldoflove

Gerçek hayatta olan herşey anında Twitter’da da yer alıyorsa, aşk neden bir istisna olsun? “Seni seviyorum,” “I love you”, “Je t’aime,” “te amo,” “ik hou van jou,” “사랑해” gibi farklı dillerdeki sevgi sözcükleri her gün Twitter’da milyonlarca kez paylaşılıyor. Biz de Sevgililer Günü’nü fırsat bilerek bu sevgi mesajlarının en çok hangi ülkeler de paylaşıldığını sizler için araştırdık. Bu listede “Seni Seviyorum” diyen Türkler 6. sırada.

Twitter’ın 100 farklı dilde yaptığı araştırma, ülkelerin Twitter’da paylaştıkları aşk sözcükleriyle girdikleri sıralamayı ve da gözler önüne serdi. Bu harita insanların dünya üzerinde 100 farklı dilde nasıl ‘seni seviyorum’ dediklerini gösteriyor.

Aşk ülkesi Fransa 14.sırada yer alırken, Türkiye listeye 6.sıradan girdi. Listenin en sonundaki iki ülke ise Amerika ve İngiltere oldu. İşte “en aşık” 10 ülkenin sıralaması:

1. İsveç
2. Slovenya
3. Israil
4. Birleşik Arap Emirlikleri
5. Norveç
6. Türkiye
7.Hollanda
8.Arjantin
9. Yunanistan
10. Dominik Cumhuriyeti

Tweetlere göre Temmuz evlilik, Aralık ise boşanma ayı

İnsanlar birbirleri için aşklarını Twitter’da dile getirirken, ilişkilerindeki dönüm noktaları konusunda da Tweet göndermekten geri kalmıyorlar. Aşağıda sizin için Twitter’da “Aşk Takvimi”ni görselleştirdik. Bu takvim, Tweetlerine göre insanların ne zaman evlilik veya boşanma gibi önemli anları yaşama ihtimallerinin olduğunu gösteriyor. Buna göre ilk buluşmalar Ocak ayında gerçekleşirken ayrılıklar en çok Mart ayında gerçekleşiyor. Ağustos nişanlanma, Aralık ayı ise boşanmaların en çok gerçekleştiği ay olarak dikkat çekiyor. Evlilikler için ise en çok Temmuz ayı tercih ediliyor.

Calendar+of+Love_EN

Eros’un okunu henüz hissetmemiş olanlar için de aşağıda bir özet hazırladık. Hem Türkiye’de hem de dünyada bir çok ünlü de aşkını Twitter’da paylaşıyor.

Örneğin geçtiğimiz yıl evlenen Beren saat, Kenan Doğulu ile evliliğini Twitter’da “All we need is love” ( Tek ihtiyacımız olan aşk) Tweet’iyle ve düğün fotoğraflarıyla duyurmuştu.

Berenfoto

https://twitter.com/berensaat/status/494792874849214464/photo/1

Aşkları da filmleri de Twitter’da

Yeni bir aşka yelken açan Burak Özçivit ve Fahriye Evcen de aşklarını Twitter’da milyonlarla paylaşmaya devam ediyor.

https://twitter.com/ozcivit_burak/status/555342274742468609
https://twitter.com/EvcenF/status/560811637939376128

Aşk Tweerleriyle sosyal sorumluluk

Son günlerin gözde çifti Kadir Doğulu ve Neslihan Atagül’de aşklarını her fırsatta Twitter üzerinden duyurmaktan çekinmeyen bir çift. Üstelik ikili birbirlerine gönderdikleri Tweet’le Sevgililer Günü’nde alacakları hediyehakkında fikir vererek bir sosyal sorumluluk projesine de destek verdiler

https://twitter.com/neslihanatagul/status/564002012740976641

Markaların Twitter’da aşk atışması

Diğer yandan Sevgililer Günü öncesi ünlü markalar da Twitter üzerinden birbirlerini mention’layarak ilginç sohbetlerine milyonları ortak etti. Teknosa ve Çiçeksepeti’nin arasında geçen sohbet @ciceksepeti ’nin gönderdiği “Kim demiş; Sevgililer Günü’nde erkeklere çiçek alınmaz diye? :)” Tweet’iyle başladı. Çiçeksepeti’ne cevap vermekte gecikmeyen @Teknosa “Erkeğe çiçek alırsan sevinir, ama ona bir oyun konsolu hediye edersen kesin evlenir. ;)” Tweet’iyle sohbeti başlattı. Bu komik sohbet onlarca kişinin katılımıyla bir anda eğlenceye dönüştü.

https://twitter.com/Teknosa/status/565842696942936064

İlgili Kelimeler

Yazının etiketlerine tıklayarak, benzer içeriklere ulaşabilirsiniz

- - - - - -

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi bu alanda paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Türkiye Dünyanın en “aşık” ülkeleri sıralamasında 6. Sırada

GEREKLİ NUMARALAR