Geleneksel Fransız Mutfağından Meyve Şöleni; St.Dalfour

Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2015

Yüz yirmi ülkede en çok sevilen reçel olarak tanınan ünlü Fransız St. Dalfour, on üç çeşidi ile Türkiye’de mutfakları renklendiriyor. Yüzde yüz doğal meyvelerden üretilen, içeriğinde şeker ve koruyucu katkı maddesi bulunmayan St. Dalfour, meyvelerin en tatlı halini sofranıza getiriyor.

woow-st-dalfour-recel

Geleneksel yöntemlerle ve tamamen doğal meyvelerden üretilen St. Dalfour’un şeker yerine üzüm ve elma suyu ile tatlandırılan birbirinden lezzetli reçelleri ile mutfağınızın en tatlı misafiri oluyor.

 St. Dalfour’ un şeftali, kayısı, kiraz, çilek, frambuaz ve ahududu çeşitleri kış aylarında, yaz günlerinin lezzetini yaşatırken, kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan portakal, St. Dalfour kavanozlarında en doğal hali ile yer alıyor. Farklı meyvelerin tadını birleştiren zencefil ile portakal, frambuaz ile nar, kızılcık ile yaban mersini çeşitleri ise St. Dalfour reçellerini daha da özel kılıyor. Dört meyve çeşidi ile frambuaz, vişne, çilek ve böğürtlenin tatlı birlikteliğini sizlere sunuyor. 

İlgili Kelimeler

Yazının etiketlerine tıklayarak, benzer içeriklere ulaşabilirsiniz

- -

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi bu alanda paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Geleneksel Fransız Mutfağından Meyve Şöleni; St.Dalfour

GEREKLİ NUMARALAR