Röportaj – Asya

Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2014

Türk pop müziğinin eskimeyen isimlerinden Asya uzun bir aradan sonra yepyeni parçaları ve değişen imajı ile sevenlerinin karşısında. Yıllara meydan okuyan fiziği, billur sesi, “Olmadı Yar”, “Beni Aldattın” gibi unutulmaz eserlere imza atmış olan Asya ile dünden bugüne bir yolculuk yaptık ve albümünden değişen imajına kadar çok şey konuştuk.

woow-asya-2014-01

Uzun bir aradan sonra sonra müzik piyasasına hızlı bir giriş yaptınız. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki yeni tarzınız ve saçlarınızla çok hoş görünüyorsunuz. Bu değişimin kararını kim verdi? Sarışın olmak sizin fikriniz miydi?

Yeni görüntüm sadece mesleğimle ilgili bir karar değil. Her kadın gibi ben de seviyorum saçımla ve genel görüntümle ilgili değişiklik yapmayı.

 

Yenilikler demişken hemen son albümünüz Aşk İz Bırakır’dan bahsedelim. Kimlerle çalıştınız ve nasıl geçti süreç?

“Aşk İz Bırakır” genel olarak bana ait söz ve bestelerden oluşan bir albüm oldu. Bu nedenle çok mutluyum. Çok değer verdiğim müzisyen Erdem Kınay düzenlemeleri ağırlıkta. Ayrıca Aykut Gürel, Leman Sam, Zeynep Talu, Febyo Taşel, Turan Sarıbay, Özgen Akçetin, Sibel Algan, Bahadır Tanrıvermiş ve Ozan Bayraşa imzaları var. Çalışma sırasında Nilüfer ve Sezen Aksu’nun destekleri çok moral verdi.

YENİ ALBÜMDE NİLÜFER VE SEZEN AKSU’NUN DESTEĞİ ÇOK BÜYÜKTÜ

woow-asya-2014

Şarkıları yazarken hiç “bu parçayı keşke bu isim okusaydı” dediğiniz oluyor mu? Mesela son albümde var mı böyle bir şarkı?

Şu an belirli bir isim yok ama yazdığım bir şarkıyı iyi bir yorumcudan duymak onur verir. İnşallah o da olur bir gün.

 

Bir önceki albümden bu yana çok uzun zaman ara verdiniz. Bu uzun arayı nasıl değerlendirdiniz? Hayatınızda neler değişti?

Albüm aralıkları hep uzundur bende. Çok özenir ve disiplinli çalışırım. Çok stresli oluyorum. Üreten insanın demlenmesi, dinlenmesi lazım. Yoksa ortaya çıkan ürün kaliteli ve prestijli olmaz. Çok sık albüm yapmak doğru gelmiyor bana.

ÇOK SIK ALBÜM YAPMAYI DOĞRU BULMUYORUM

woow_Asya_ Aşk İz Bırakır

Hayatınızda uzun süredir değişmeyen şeylerden birisi de Nilüfer ile olan dostluğunuz. Çok uzun zamandır berabersiniz ve bu ekran önünde yaşanan göstermelik bir dostluk değil. Nedir bunun sırrı?

Evet Nilüfer’le olan dostluğumuz tılsımlı adeta. Bana daima güvendi ve hep yanımda oldu. Hayatımın dönüm noktasıdır. Muhteşem bir yorumun yanı sıra çok güzel bir kalp vermiş Allah ona… Sade ve dürüsttür.

 

Hala çok fit ve hoş görünüyorsunuz. Özel bir şeyler var mı uyguladığınız? Özel bir diyet programı, kullandığınız özel bir kozmetik ürünü gibi…

Aynı kiloda kalmak yeterli benim için. Pilates ve yürüyüş yapıyorum. Yoga da ruhsal olarak destekliyor beni. Ara sıra masaj yaptırırım. Sürekli kullandığım özel bir ürün yok. Bir de hiç makyajla uyumam. Cildi temiz tutmak çok önemli.

KENDİ MÜZİĞİNİ YAPAN SANATÇILAR DAHA ŞANSLI

 
Şimdi çok merak ettiğimiz bir soru soracağız. “Olmadı Yar” şarkınız senelerdir eskimeyen ve defalarca coverlanan bir klasik oldu. Öncelikle bu parçayı ilk duyduğunuzda buralara kadar geleceğini hissettiniz mi ve en önemlisi sizin için en favori coverı kim yaptı?

Olmadı Yar benim sesime en çok yakışan şarkılarımdan biridir. Sözlerini Nilüfer yazdı. Cover yapan diğer sanatçı arkadaşlarım da güzel yorumladılar. Eskiler kıymetlidir. Seçim yapmak çok zor benim için.

 

Yeni jenerasyondan kimleri beğeniyor ve dinliyorsunuz? 

Müzik dünyasında inanılmaz bir çeşitlilik var. Kendi müziğini yapan sanatçılar daha şanslı çünkü üretim durdu neredeyse. Çok başarılı gençler var. Yolları açık olsun..

woow-asya

Bir röportajınızda “beni tanımayan bir nesil var ama tanıyacaklar” demiştiniz. Bu yönde nasıl çalışmalar yapacaksınız? Önünüzde nasıl bir program var?

Artık müzik vb. her şeye ulaşmak çok kolay. İnsanlar tercih yapma şansına fazlasıyla sahipler. Ben yazıyorum, okuyorum, klip çekip sosyal medyada kendimi gösteriyorum. Seven dinlesin istiyorum. Fazla kasmam o anlamda kendimi.

 
Gençler demişken sosyal medya ile aranız nasıl? Sevenleriniz sizi hangi adreslerden takip edebilirler?

Sosyal medyayı belirli ölçülerde kullanıyorum. Web sayfam ve Facebook sayfalarıma asyaofficial.com adresinden ulaşılabilir. Twitter da pek aktif değilim ama.

 
Samimi cevaplarınızdan dolayı teşekkür ederiz. “Aşk İz Bırakır” albümüzün başarısının devamını dileriz.

Ben teşekkür ederim.

 

Röportaj : Begüm Caferoğlu

İlgili Kelimeler

Yazının etiketlerine tıklayarak, benzer içeriklere ulaşabilirsiniz

- - -

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi bu alanda paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Röportaj – Asya

GEREKLİ NUMARALAR