Aşırı Kıskançlık Nasıl Aşılır?

Eklenme Tarihi: 19 Ekim 2012

Kıskançlık ilişkiler için tatlı bir his. Bu hissi bazen aşırı hissettiğimizde ise ilişki acılaşabiliyor. Aşırı kıskanç bir eş ya da sevgili o ilişkiyi zindana dönüştürebiliyor. Her zaman söylediğimiz gibi bir şeyin azı karar çoğu zarar.

Kıskançlık hakkında ben de çoğu zaman araştırma yapıyorum. Merak ediyorum neden kısanıyoruz kıskanınca neden üzülüyoruz ?İşin psikolojik boyutu var elbet de. Psikolojide kıskançlık nedir, ne değildir ?

Psikologlara göre kıskançlık, var olan bir aşka, ilişkiye veya onun kalitesine yönelik tehdide bir tepki… Gıpta ve hasetten farklı olarak hep üç kişi ve kaybetme korkusu vardır. Kıskanan insan birçok duyguyu aynı anda yaşar, aklından bin türlü düşünce geçer, bir sürü farklı davranış biçimleri sergiler.

 

DUYGULAR: Acı, kızgınlık, kin, üzüntü, haset, keder, aşağılanma.

DÜŞÜNCELER: İçerleme, suçlama, kendini rakiple kıyaslama, imajın sarsılmasından korkma, kendine acıma.

DAVRANIŞLAR: Kendini bitkin hissetmek, titremek ve terlemek, sürekli soru sormak ve karşındakinden sürekli güvence istemek, saldırgan davranışlar, hatta şiddet.

 

DOZUNDA KISKANÇLIK İYİDİR…

Kıskançlık dozunda olduğu sürece, var olan bir ilişkinin korunmasını bile sağlayabilir. Kişilere, eşlerinin çantada keklik olmadığını hatırlatır. Karşındakine emek vermeye, onun kendisini değerli hissetmesi için çaba göstermeye yöneltir.

Ölçüyü Kaçırmayın

Bazen kıskançlıkta ölçü kaçar. Bu tarz kıskançlıklar gerginlik yaratır. Karşıdaki, kıskançlığa mahal vermemek için sürekli temkinli davranmak, tetikte olmak zorunda hisseder. Durumun farkında olan kıskanç taraf ise kendini suçlama ve haklı çıkarma arasında gidip gelir.

 

NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Çiftlere bazen hayatı zehir eden, ayrılmalarına bile yol açan kıskançlık duygusuyla başa çıkmak aslında hiç de kolay sayılmaz. Uzun zaman ve emek isteyen bir mücadele olabilir. Eğer kıskançlığınızın çocukluğunuzda yaşadıklarınızdan kaynaklandığını düşünüyorsanız, bir psikolağa başvurmanızda yarar var.

Çocukluğunuzla ilgili bağlantı kuramıyorsanız o zaman şu noktaları gözden geçirmeniz faydalı olabilir:

Kıskançlığınızın gerçekçi olup olmadığını gözden geçirin. Onu neden kıskandığınızı düşünün. Gerçekten ilişkinize yönelik bir tehdit söz konusu mu? Sizin tavırlarınız ilişkinizi kötüleşmesine neden mi?

Kendi kendinize telkin edin. Kıskançlık belirtileri hissettiğinizde eşinizin sizi sevdiğini, size bağlı olduğunu ve size saygı duyduğunu hatırlayın. Sevilmeye layık, hoş bir insan olduğunuzu ve ters giden bir şeylerin olmadığını söyleyin kendi kendinize.

Eşinizden güvence isteyin. Kıskançlıkla başa çıkmanın iyi bir yolu da eşinizden güvence istemek. Neden olmasın?

 


İlgili Kelimeler

Yazının etiketlerine tıklayarak, benzer içeriklere ulaşabilirsiniz

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi bu alanda paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aşırı Kıskançlık Nasıl Aşılır?

GEREKLİ NUMARALAR